• Zapraszamy do obejrzenia szopki bożonarodzeniowej (foto) PDF Drukuj Email
    niedziela, 01 stycznia 2012 15:12

Historia szopek sięga czasów średniowiecza. Pierwszą świąteczną aranżację, która miała przybliżyć wiernym tajemnicę Narodzin Zbawiciela przygotował św. Franciszek z Asyżu w roku 1223 we włoskiej miejscowości Reggio lub Greccio. Zakon franciszkański propagował ideę szopek, aż rozprzestrzeniła się po całej Europie.

Misterium bożonarodzeniowe pojawiło się w Polsce pod koniec XIII w. i otrzymało nazwę jasełek (jasło w języku staropolskim oznaczało żłóbek). Najstarsze polskie figury jasełkowe - drewniane XIV-wieczne figurki pokryte barwną polichromią pochodzą z klasztoru Klarysek przy ul. Grodzkiej w Krakowie.

Zapraszamy do obejrzenia szopki bożonarodzeniowej w kościele parafialnym w Chrobrzu. Zdjęcie w rozwinięciu...