• Oktawa Bożego Ciała (galeria) PDF Drukuj Email
    wtorek, 16 czerwca 2015 12:34

11.06.2015 r. (czwartek) w Kościele katolickim zakończyła się oktawa Bożego Ciała. W naszej świątyni podczas oktawy po Mszy św. o godz. 18.00 odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół Kościoła.

W czasach powojennych w niektórych regionach Polski Kościół obchodzono dwa razy w ciągu dnia: rano i wieczorem. W obecnym czasie odbywa się jedna taka procesja. Ostatniego dnia oktawy, tj. w czwartek, kapłan święci wianki uplecione z ziół i kwiatów. Wianki robi się zazwyczaj z rozchodnika, rumianku, dzikiej róży, chabrów, polnych maków, koniczyny, mięty, macierzanki, grzmotnika, kopytnika i jaśminu. Zatyka się je za obrazami świętych, nad oknami i w stodole. W polskiej tradycji wierzy się że zarówno poświęcone ziele z wianków jak i brzozowe gałązki które bierzemy z ołtarzy podczas Bożego Ciała mają uchronić przed uderzeniami pioruna, burzą, pożarem, gradobiciem i szkodnikami w polach. Wianek przechowywany jest przez cały rok, nie wolno go wyrzucić, bo jest poświęcony, po roku można go spalić.

Ks. proboszcz Waldemar Krochmal serdecznie dziękuje parafianom za przygotowanie czterech ołtarzy wokół kościoła i udział w tej uroczystości.

Fot. W.Kucięba, www.parafia.chroberz.info