.........................................- Parafia Pod Wezwaniem Wniebowziecia NMP w Chrobrzu -

Msze Święte oraz Uroczystości


  • Dzień powszedni: 17:00
  • Niedziele: 8:00, 10:00, 12:00.
  • Czy wiesz, że?

  • Nasza parafia istnieje od 1020 roku!

  • W Chrobrzu znajduja sie jedne z najcenniejszych renesansowych nagrobkow w Polsce.

  • Nowy kosciol konsekrowal pod wezwaniem Wniebowziecia Najswietszej Marii Panny sufragan krakowski Marcin Bialobrzeski w 1576r.
  • Wspomnienie (09 - 15.06.2014r.) PDF Drukuj Email
    Wpisany przez Redakcja   
    wtorek, 10 czerwca 2014 10:12

    Wspomnienia najbliższego tygodnia. W poniedziałek obchodziliśmy ŚWIĘTO NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY, MATKI KOŚCIOŁA. We wtorek – wspomnienie bł. Bogumiła, biskupa. W środę – wspomnienie św. Barnaby, apostoła. Czwartek – ŚWIĘTO JEZUSA CHRYSTUSA NAJWYŻSZEGO I WIECZNEGO KAPŁANA. Piątek – wspomnienie św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła. Sobota – wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika. Natomiast w najbliższą niedzielę (15.06) UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY. Więcej informacji na temat świętych i błogosławionych, których wspominamy w tym tygodniu w rozwinięciu...

    Bł. Bogumił (biskup) - żył w XII wieku. arcybiskup gnieźnieński, pustelnik. Należał do szlacheckiej rodziny Leszczyców, przez kilka lat sprawował urząd arcybiskupa gnieźnieńskiego i jako arcybiskup nadał cystersom część swoich dóbr rodowych w Wielkopolsce na wsparcie ich misji w Prusach (tzw. fundacja dobrowska). Zgodnie z akceptowaną na ogół tradycją po kilku latach ustąpił ze stanowiska metropolity i wycofał się do pustelni w Dobrowie, gdzie zmarł.

    Św. Barnaba (apostoł) - Zmarł w roku 61. Urodzony jako Józef, święty katolicki i prawosławny. Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej (Communicantes) Kanonu rzymskiego. Urodzony na Cyprze Żyd, z rodu Lewiego, wuj św. Marka Ewangelisty. Po nawróceniu św. Pawła, ten zaopiekował się nim i przedstawił go innym apostołom. Barnaba był jednym z opiekunów i nauczycieli Kościoła rozwijającego się w Antiochii, a potem misjonarzem na Cyprze i w Azji Mniejszej, podróżował wraz ze św. Markiem i św. Pawłem m.in. niosąc pomoc dotkniętej głodem Judei. Brał udział w pierwszym soborze w Jerozolimie.

    Św. Antoni z Padwy - właściwie Fernando Martins de Bulhões. Żył na przełomie XII i XIII wieku. Portugalski teolog, franciszkanin, święty Kościoła katolickiego, prezbiter i doktor Kościoła.Pochodził z bogatej, szanowanej rodziny. Wstąpił do zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna. Kiedyś przez przypadek poznał pięciu franciszkanów podążających do Maroka aby nauczać muzułmanów. Ferdynand był pod wrażeniem ich prostego, ubogiego, ale jakże pogodnego stylu życia. Rok później otrzymał wieści, że zginęli oni śmiercią męczeńską.

    W 1220 opuścił zakon kanoników regularnych św. Augustyna i wstąpił do zakonu franciszkanów (Zakon Braci Mniejszych) z nadzieją wyjazdu na misje do Maroka i poniesienia tam śmierci męczeńskiej za głoszenie Ewangelii. Szczególny dar wymowy gromadził przy nim wielkie tłumy. Katolicy uznają, że pewnej nocy Dzieciątko Jezus nawiedziło Antoniego i ucałowało go zapewniając o miłości Boga. Z tej przyczyny święty jest przedstawiany z małym Jezusem z Nazaretu na ręku.

    Bł. Michał Kozal - Urodził się 25 września 1893, zamordowany 26 stycznia 1943 w Dachau. Błogosławiony i męczennik Kościoła katolickiego, polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy włocławski w latach 1939–1943. W 1933 został mianowany przez papieża Piusa XI szambelanem papieskim.

    12 czerwca 1939 papież Pius XII powołał go na funkcję biskupa pomocniczego diecezji włocławskiej i biskupa tytularnego Lappy (Kreta). Po wyjeździe za granicę biskupa diecezjalnego włocławskiego Karola Radońskiego objął zarząd diecezji. 7 listopada 1939 został aresztowany przez gestapo i osadzony w więzieniu włocławskim, gdzie przebywał blisko 10 tygodni. Następnie internowano go w klasztorze salezjanów w Lądzie, skąd został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau. Mimo licznych prześladowań niósł posługę duchową chorym i umierającym. W obozie spotkał m.in. Jana Marię Michała Kowalskiego, biskupa mariawickiego, którego starał się nakłonić do powrotu do jedności z Kościołem rzymskokatolickim. Na początku 1943 zachorował na tyfus. 26 stycznia 1943 został zamordowany zastrzykiem fenolu.

    Na podstawie: Internet

    Poprawiony: wtorek, 10 czerwca 2014 10:27
     
    stat4u