• Wspomnienie (20 - 26.08.2012r.) PDF Drukuj Email
    piątek, 24 sierpnia 2012 10:09

Wspomnienia mijającego tygodnia. Poniedziałek (20.08) - wspomnienie św. Bernarda, opata i doktora Kościoła. Wtorek (21.08) - wspomnienie św. Piusa X, papieża. Środa (22.08) - wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Królowej. Piątek (24.08) - Święto św. Bartłomieja, apostoła. Niedziela (26.08) - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Więcej informacji w rozwinięciu...

Św. Bernard - urodził się w rycerskim rodzie, na zamku Fontaines we Francji w 1090 r. W Boże Narodzenie Bernardowi miało się pojawić Dziecię Boże i zachęcać chłopca, aby poświęcił się służbie Bożej. Kiedy Bernard miał 17 lat (1107), umarła mu matka. Zwrócił się wówczas do Maryi, by mu zastąpiła matkę ziemską. Mając 22 lata wstąpił do surowego opactwa cystersów w Citeaux, pociągając za sobą trzydziestu towarzyszy młodości.Słowem i pismami przyczyniał się do pogłębienia życia wewnętrznego i utwierdzenia wiary. Wywarł olbrzymi wpływ na Europę. Zmarł 20 sierpnia 1153 roku.

Pius X - właściwie Giuseppe Melchiorre Sarto, urodził się 2 czerwca 1835 w Riese, zmarł 20 sierpnia 1914 w Watykanie.  Papież w okresie od 9 sierpnia 1903 do 20 sierpnia 1914. Pius X bywa nazywany papieżem dzieci. Kochał je i pragnął, by jak najwcześniej spotkały się z Panem Jezusem, zanim szatan zajmie jego miejsce. Po wydaniu dekretu o wczesnej Komunii świętej otrzymał moc listów od dzieci. Pan Bóg obdarzył go także darem łask niezwykłych, m.in. uzdrawiania chorych.3 czerwca 1951 r. Pius XII dokonał uroczystej beatyfikacji sługi Bożego, a w trzy lata później tenże papież dokonał jego uroczystej kanonizacji (29 maja 1954 r.). Ciało św. Piusa X znajduje się w bazylice św. Piotra na Watykanie.

Bartłomiej Apostoł, Bartłomiej Natanael, Święty Bartłomiej - urodził się w I wieku n.e. w Kanie Galilejskiej. Zmarł ok. 70 w Albanopolis w Armenii. Jeden z dwunastu apostołów dwojga imion, zwany, w Ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza - Bartłomiejem, a przez Jana – Natanaelem. Od św. Izydora (+ 636), biskupa Sewilli, rozpowszechniła się pogłoska, że św. Bartłomiej został odarty ze skóry. Stąd też został uznany za patrona rzeźników, garbarzy i introligatorów. Kościół łaciński święto Apostoła od wieku VIII obchodzi 24 sierpnia. W Polsce kult św. Bartłomieja był niegdyś bardzo żywy - wystawiono ku jego czci na naszych ziemiach ponad 150 kościołów. Miał on nawet w Polsce swoje sanktuaria, np. w Polskich Łąkach koło Świecia, gdzie na odpust ściągały tłumy z daleka.

Źródło: własne, brewiarz.pl, internet

Poprawiony: piątek, 24 sierpnia 2012 10:32